Mor Salkım Fidanı (Kokulu) 80-100 cm Saksı içinde

Fotoğraflar yükleniyor

250
İlan No 113
İlan Tarihi 1 Mayıs 2023
Adet 1
Ambalaj Saksı
Boyu 80-100 cm
Menşei Yerli
Birim Fiyat 250
Ödeme Şekli Nakit 
Stok Miktarı 175
Kimden Satıcı

Wisteria sinensis Latince ismi

 

Salkım söğüt, uzun sarmaşıkları ve kokulu, renkli çiçek kümeleriyle bilinen güzel çiçekli bir bitkidir. Mor çeşidi özellikle popülerdir ve herhangi bir peyzaj veya bahçeye çarpıcı bir renk dokunuşu katabilir. Türk kültüründe mor salkım ağacı genellikle bahar ve yenilenme ile ilişkilendirilir ve güzelliği ve sembolizmi nedeniyle sanat ve edebiyatta kutlanır.

 

Mor salkım ağacı veya mor salkım ağacının çoğaltılması birkaç şekilde yapılabilir:

 

Tohumlar: Mor salkım ağaçları tohumdan yetiştirilebilir. Ancak tohumların çimlenmesi uzun zaman alabilir ve ana bitkiye sadık tohumlar elde etmek zor olabilir.

Çelikler: Mor salkım ağacını çoğaltmanın bir diğer yolu da çelik almaktır. Çelikler mevcut yılın büyümesinden alınmalıdır ve onları almak için en iyi zaman ilkbaharın sonları veya yaz başlarıdır. Çelikler yaklaşık 8-12 inç uzunluğunda olmalı ve bitkinin tabanından alınmalıdır. Kesilen ucu köklendirme hormonu tozuna batırın ve iyi süzülen bir saksı karışımına dikin. Kesimi nemli ve sıcak tutun ve birkaç hafta içinde köklenmesi gerekir.

 Katmanlama: Mor salkım ağacı katmanlama yoluyla da çoğaltılabilir. Bunun için az büyüyen bir dal yere doğru eğilir, kabuğu yaralanır ve yaralı bölge toprakla örtülür. Kökler sonunda yaralı bölgeden büyüyecek ve dal daha sonra ana bitkiden kesilip nakledilebilecektir.

Mor salkım ağacını başarılı bir şekilde çoğalttıktan sonra, tam güneş alan ve iyi drene olan toprağa sahip bir yere dikmek önemlidir. Ağaç, özellikle kuraklık dönemlerinde düzenli olarak sulanmalı ve yeni büyümeyi teşvik etmek ve şeklini korumak için kış sonunda veya ilkbahar başında budanmalıdır.

Yorumlar
653 kez görüntülendi.